sobota, kwiecień 04, 2020

O nas

Historia chóru

Chór Kameralny Bazyliki Mniejszej „Cantores Immaculatae” powstał we wrześniu 2000 roku. Inicjatorem powstania chóru był ówczesny proboszcz parafii o. Mariusz Słowik. Opiekunem i dyrygentem chóru został ówczesny organista Paweł Ambroziak. Chór na początku nazywał się „Cantores Mariani” czyli „ Śpiewacy Maryi” ostatecznie nazwę zmieniono i do dziś chór nazywa się „Cantores Immaculatae” - „Śpiewacy Niepokalanej”.

Początki chóru były pełne ciężkiej pracy, wielu prób i wielu godzin nauki, jak każdy diament potrzebował obróbki aby mógł zmienić się we wspaniały brylant. Chór debiutował podczas obchodów Świąt Bożego Narodzenia 2000 roku. Odtąd chór uświetniał swoim śpiewem uroczystości kościelne, parafialne a nawet klasztorne. Chór miał okazję zaprezentować swoje umiejętności podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii w 2002 i w 2004 roku, brał również udział w Przeglądzie Chórów Kościelnych w Bazylice Archikatedralnej Świętego Jana w Warszawie w 2001 oraz w 2004 roku. Chór miał również możliwość koncertować w wielu krajach europejskich tj. Rosja, Estonia, Niemcy, Austria oraz w krajach skandynawskich. Uwieńczeniem pracy chórzystów i dyrygenta było nagranie dwóch płyt: z kolędami oraz z pieśniami wielkopostnymi.

    W 2006 roku nastąpiła zmiana na stanowisku dyrygenta. Nowym dyrygentem został Piotr Milczarek, który pod swoją opieką miał również Chór Nauczycielski „Vivace” z Sochaczewa. Dzięki współpracy z chórem z Sochaczewa repertuar chóru został wzbogacony o utwory patriotyczne a także ludowe. Połączone chóry, oprócz uświetniania swoim śpiewem uroczystości kościelnych, brały udział w wielu Przeglądach Nauczycielskich i Patriotycznych. Skład chóru, w ciągu lat, zmieniał się wielokrotnie. Wiele osób odeszło, wiele dołączyło do grupy rozpoczynając przygodę z śpiewem chóralnym. Ale pozostali i tacy, którzy trwają z chórem od początku istnienia. Dzięki nim został zachowany dobry duch chóru.

    W 2015 roku nastąpiła kolejna zmiana dyrygenta. Na swoje stanowisko powrócił Paweł Ambroziak. Z inicjatywy obecnego proboszcza o. Andrzeja Siąsiadka, chór został wzbogacony o nowe osoby, które dzięki zachętom Ojca Proboszcza oraz dyrygenta Pawła, postanowiły dołączyć do chóru. W pierwszych miesiącach nowej działalności chór skupił się na nauce nowych oraz odświeżenia starych utworów, zintegrowania grupy nowych i obecnych członków. Chór w nowym składzie zadebiutował podczas Uroczystości Bożego Ciała. Obecnie chór skupia się na opracowaniu repertuaru oraz szlifowaniu umiejętności, które prezentuje podczas Mszy Świętych sprawowanych w Bazylice Mniejszej w Niepokalanowie.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.